اخبار ,اخبار سیاست خارجی ,حمله اسراییل به رآکتور آب سنگین اراک

 

اخبار سیاست خارجی - احتمال حمله اسراییل به رآکتور آب سنگین اراک از نظر کارشناس آمریکایی

سایت آمریکن ثینکر در گزارشی به ابعاد حمله احتمالی اسراییل به رآکتور آب سنگین اراک پرداخته است.

فرد سینگر  نویسنده این گزارش ، با اشاره به روش های متعارف برای تولید بمب اتم می نویسد: سلاح اتمی یا از غنی سازی اورانیوم بدست می آید و یا از طریق پلوتونیوم .

 این کارشناس موشکی می افزاید:توافق موقت ژنو در 24 نوامبر بین ایران و گروه 1+5 هر دو روش را شامل می شود. طبق بیانیه کاخ سفید ایران موافقت کرده که ادامه فعالیت این راکتور را متوقف کند اما ایران این تفسیر را قبول ندارد و کارشناسان فنی در حال مذاکره بر سر این موارد هستند.

گزارش می افزاید: توافق ژنو به ایران اجازه ادامه غنی سازی با درجه پایین را میدهد، در حالیکه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

نویسنده ادامه می دهد: اسراییل که خود را ملزم به رعایت مفاد موافقت نامه ژنو نمی داند ممکن است تصمیم به بمباران راکتور اراک بگیرد و برخلاف تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران که در دامنه کوهها پنهان است و بخوبی از آنها محافظت میشود، راکتور اراک یک هدف نسبتا آسان برای اسراییل خواهد بود. با این حال به نظر می رسد که مشکل اصلی، سامانه دفاع هوایی اس 300 روسی است.

به ادعای نویسنده حمله موفقیت آمیز اسراییل به تاسیسات ایران بر بسیاری از تحولات منطقه از جمله بر مذاکرات کنونی تاثیر گذار خواهد بود. برخی از تبعات این حمله احتمالی به سادگی قابل پیش بینی نیست اما برخی دیگر را می توان پیش بینی کرد.

فرد سینگر می افزاید البته نابودی راکتور آب سنگین تاثیر زیادی بر روند غنی سازی اورانیوم نخواهد داشت و حتی شاید این تهدید اسراییل که  اجازه عبور از خط قرمز را به ایران نمی دهد یا این هشدار آمریکا که تمام گزینه ها روی میز است، چندان جدی نگیرد. نویسنده معتقد است که اسراییل برای دست زدن به چنین حمله ای این موضوع را با امریکا در میان خواهد گذاشت چرا که نگران است درز اطلاعات کل عملیات را با شکست مواجه کند.

 آمریکن ثینکر همچنین مدعی است:یک احتمال بسیار کمی هم وجود دارد که شاید ایران با درنظر گرفتن منافع و هزینه های دفع خطر بطور داوطلبانه دست از برخی برنامه های هسته ای خود بردارد.

فرد سینگر در خاتمه می نویسد، کنگره و مردم امریکا از حمله موفقیت آمیز اسراییل استقبال خواهند کرد (!)ولی دولت واشنگتن کشورهای اروپایی و سازمان ملل آن را تائید نخواهد کردو مذاکرات صلح خاورمیانه نیز متوقف خواهد شد.

 به باور سینگر،برخی از کشورهای عربی محتاطانه از این حمله حمایت خواهند کرد و کشورهای کانادا و استرالیا نیز از آن استقبال خواهند نمود.

اخبار سیاست خارجی - نواندیش

 رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.