معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه فشارها و تحریمهای بانکی و بیمه‌ای را مدیریت می‌کنیم، گفت: توقیف حساب بانکی مؤدیانی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند، قانونی است.

به گزارش مهر، اصغر ابوالحسنی در جمع خبرنگاران در مورد تحریمهای سیستم بانکی و بیمه ای کشور گفت: ما به این تحریمها عادت کرده ایم. تحریمهای اعمال شده برای ایران 30 سال سابقه دارد.

معاون امور بانکی‏، بیمه و شرکتهای دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: آمادگی کنار آمدن با تحریمها را داریم. تحریمها به ضرر افرادی است که ایران را تحریم کرده اند.

وی با بیان اینکه شاکله هر 4 قطعنامه ای که بر علیه ایران صادر شده، یکسان است و تفاوتی ندارند، اظهارداشت:‌ در تمام آنها فشار بر ایران است، اما ما این فشارها و تحریمها را مدیریت می کنیم.

ابوالحسنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی شرکت رتبه بندی مشتریان بانکها گفت: طبق آخرین اطلاعات، بانکها از این شرکت گزارش اخذ می کنند، با این وجود باید شرکت مذکور تقویت شود تا بتواند پاسخگوی تمام جوانب مورد نیاز بانکها باشد.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اصلاح قانون بانکداری بدون ربا با کمک بانک مرکزی در دستور کار ما قرار دارد، تصریح کرد: این اصلاحیه در حال نهایی شدن است که پس از آن برای مجلس ارسال خواهد شد.

وی ‏در مورد بسته شدن حساب بانکی مؤدیانی که نسبت به پرداخت مالیات فرار می کنند، گفت: در مورد این افراد هر آنچه که قانون مد نظر داشته باشد، اعمال می شود، اگر چنین موضوعی از قبل وجود داشته و قانون و مقررات بوده است باید طبق آن عمل کرد.

به گزارش مهر، موضوع توقیف وجوه حساب بانکی مودیان مستنکف از پرداخت مالیات به چالش جدید وزارت امور اقتصادی و دارایی با محوریت سازمان امور مالیاتی و نظام بانکی کشور تبدیل شده است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که بانکها از موضوع نامه شماره 2806-203 سال گذشته دادستانی انتظامی مالیاتی و نامه شماره 24252 همان سال اداره نظارت بر بانکها، در مرحله عملیات اجرایی وصول مالیات، توقیف حسابهای بانکی مؤدیان مستنکف از پرداخت مالیات را به اجرای تبصره مقرر در ماده 231 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب 27 بهمن ماه سال 80 منوط دانسته اند.
 
این در حالی است که سازمان امور مالیاتی کشور این اقدام را "غلط" عنوان می کند و سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در نامه ای به محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی خواستار اصلاح این روند شده، ظاهرا بانک مرکزی نیز اخیرا اجرای درست آن را از نظام بانکی کشور خواسته است.
 
وزارت اقتصاد تاکید دارد که بانکهای دولتی و خصوصی برای وصول و اجرای مالیات تشخیص داده و قطعی شده مؤدی مالیاتی که از پرداخت مالیات به عنوان دیون مالیاتی سر باز می زند، نمی تواننند به تبصره ماده 231 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب استناد کنند.
 
بر این اساس بانکها باید برابر مواد 28 و 29 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 218 قانون مالیاتهای مستقیم به توقیف حساب بانکی اینگونه مؤدیان به نفع سازمان امور مالیاتی کشور عمل کنند.
 
وزارت اقتصاد معتقد است که وجوه حساب بانکی مؤدیان جزو اموال و دارایی های آنها به شمار می رود و نه درآمد. بر این اساس، این وزارتخانه از بانک مرکزی خواسته است تا ماده 218 قانون مالیاتهای مستقیم را ملاک عمل قرار دهند.
 
این وزارتخانه به بانکها هشدار داده است که اگر بانکها به این شیوه عمل نکنند مشمول ضمانت اجرای مقرر در بند(ج) ماده 29 آئین نامه مذکور از سوی دادستانی انتظامی مالیاتی قرار خواهند گرفت.
 
همچنین وزارت اقتصاد برای اجرای درست قوانین و مقررات مالیاتی و تسریع در وصول بدهی مؤدیان مالیاتی پیشنهاداتی را به بانک مرکزی ارائه کرده است.
 
تشخیص و تعیین مالیات، مقررات قانونی و قواعد حقوقی خاص خود را دارد که با مقررات قانونی و قواعد حقوقی مربوط به پس از تشخیص و قطعیت مالیات و قواعد حقوقی و قانونی تامین، وصول و اجرای مالیات تفاوت دارد.
 
مواد 230 تا 231 قانون مالیاتهای مستقیم اخذ مالیات را به پس از قطعیت آن منوط دانسته که باید منطبق با درآمد، فعالیت و معاملات افراد و نه دارایی آنها باشد، اما مواد 210 تا 218 قانون مذکور ایجاد قواعد حقوقی و قانونی مربوط به چگونگی تامین، وصول و اجرای مالیات را مد نظر قرارداده است.
 
علی عسکری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نیز اخیرا از رسیدگی جدی به پرونده های مالیاتی معوق و افراد دارای بدهکاری مالیاتی به عنوان برنامه جدید امسال این سازمان نام برده و در پاسخ به پرسش مهر در مورد تعداد پرونده های معوق مالیاتی گفته است: تعداد این پرونده ها سیال است اما مجموع تعداد پرونده های معوق مالیاتی بیش از 500 هزار پرونده است که مجموع رقم آنها به 6 هزار و 500 میلیارد تومان بالغ می شود.رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.