خراسان: ببر مازندران پس از ۷۰ سال از روسيه به زادگاهش در ايران منتقل مي شود.محمدجواد محمدي زاده رئيس سازمان حفاظت محيط زيست از توافق نهايي سازمان محيط زيست ايران و وزارت محيط زيست روسيه براي تبادل ببر مازندران و پلنگ آسيايي خبر داد و گفت: ببر مازندران که به دليل شرايط نامساعد ۷۰ سال پيش از منطقه ميان کاله مازندران به روسيه مهاجرت کرده است پس از ۴ ماه کار علمي و کارشناسي با پلنگ آسيايي مبادله و به زادگاهش بازگردانده خواهد شد.

وي زمان تحويل گرفتن ببر مازندران و تحويل پلنگ آسيايي به روسيه را جمعه آينده اعلام کرد و افزود: به مدت ۵ سال مسئوليت زيستگاه ببر مازندران در ميان کاله به عهده روس ها خواهد بود و ما نيز براي همين مدت زيستگاه پلنگ آسيايي در روسيه را مورد حفاظت قرار خواهيم داد.

محمدي زاده که به مناسبت روز زمين پاک به ميان خبرنگاران آمده بود با اشاره به شعار امسال سازمان حفاظت محيط زيست مبني بر آب پاک، زمين پاک، انسان سالم گفت: زمين از نظر فرسايش خاک، تغييرات آب و هوا، آلودگي پسماندها و استفاده از سموم و کودهاي شيميايي همواره در معرض تهديد بوده است. به همين مناسبت دوم ارديبهشت امسال سازمان حفاظت محيط زيست با مشارکت وزارت کشور همايشي در ارتباط با پسماندها در مشهد مقدس برگزار خواهد کرد. در اين روز و هم زمان با روز زمين پاک زنگ زمين پاک در مدارس سراسر کشور به صدا درمي آيد و طبيعت دوستان با حرکت نمادين خود اقدام به پاکسازي طبيعت مي کنند. همچنين در اين روز کتاب ها، بروشورها و نشريات علمي مرتبط با محيط زيست براي اطلاع رساني و آگاه سازي مردم توزيع خواهد شد.

معاون رئيس جمهور به هزار و ۲۰۰ گونه گياهي در خطر انقراض در ايران اشاره کرد و گفت: از ۸ هزار گونه گياهي کشور ۲ هزار و ۳۰۰ گونه از حساسيت بالايي برخوردارند و جزو ذخاير ملي کشور به حساب مي آيند به همين منظور در شوراي ملي ايمني زيستي مقرر شد تا حفاظت از ذخاير ژنتيکي کشور بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد.

وي در ادامه از تعاملات گسترده سازمان حفاظت محيط زيست با کشورهاي سوريه، عراق، اردن و ترکيه براي مبارزه با پديده گرد و غبار در کشور خبر داد و اظهار داشت: با پي گيري هاي صورت گرفته توسط ايران هشتم و نهم ارديبهشت اجلاس منطقه اي با موضوعيت گرد و غبار در ترکيه برگزار خواهد شد و نمايندگاني از عراق، سوريه، اردن، عربستان و سازمان ملل نيز حضور خواهند داشت. وي مديريت يکپارچه بر منابع آب رو و زيرزميني و تامين حق آبه تالاب ها و ثابت سازي شن هاي روان از طريق مالچ پاشي را از مهم ترين موضوعات اين اجلاس خواند.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست درخصوص احداث پالايشگاه بهشهر و مشکلات زيست محيطي آن براي منطقه به خبرنگاران گفت: احداث پالايشگاه در اين منطقه از مصوبات استاني دولت در استان مازندران است. البته به شرط تاييد محيط زيست و تامين نظر سازمان در اخذ مجوز هاي لازم. وي در ادامه از کاشت نهال در حاشيه جاده گلستان خبر داد و گفت: اين جاده با عرض ۶۰/۱۱ متر در حال ساخت است و دهه فجر امسال پروژه پايان خواهد يافت. محمدي زاده حضور استاندار گلستان در راس اين پروژه راعامل سرعت و تامين نظر سازمان محيط زيست دانست و اظهار اميدواري کرد: دولت با پيشنهاد سازمان حفاظت محيط زيست، استاندار را مسئول حل مشکلات کنارگذر انزلي کند تا کارها مطابق با نظر سازمان محيط زيست پيش رود.

اين مقام مسئول در پاسخ به سوالي درباره راهکار سازمان حفاظت محيط زيست براي جلوگيري از بروز فاجعه زيست محيطي در درياچه اروميه گفت: کارگروهي مسئوليت پيدا کرده تا از بروز فاجعه زيست محيطي در اين درياچه جلوگيري کند و از آن جا که علت اصلي مشکلات در درياچه اروميه خشکسالي است مقرر شده تا سالانه ۱/۳ ميليارد مترمکعب آب براي درياچه اروميه تامين شود. طبق مصوبات اين کارگروه وزارت نيرو موظف است حداکثر ظرف ۳ سال اين مقدار آب را به درياچه منتقل کند. وزارت جهاد کشاورزي هم بايد با اصلاح روش هاي آبياري سالانه يک ميليارد مترمکعب آب به آب هاي وارده به درياچه اضافه کند.

وي تصريح کرد: وزارت نيرو وظيفه بارور کردن ابرها را نيز برعهده دارد. محمدي زاده درخصوص دفع اصولي پسماندهاي بيمارستاني و برنامه هاي اين سازمان در تعامل با وزارت بهداشت نيز به خراسان گفت: قانون پسماندها تصويب و اجرايي شده است.وزارت بهداشت نيز در اين زمينه تعاملات خوبي داشته است.

به کارگيري زباله سوز و دستگاه هاي گندزدايي در بيمارستان ها نمونه هاي بارز همکاري وزارت بهداشت است که به خاطر کمبود اعتبارات به صورت سراسري و در تمام بيمارستان ها اجرا نشده است. وي خاکريزي در بندر کاسپين توسط سازمان مناطق آزاد را غيرقانوني دانست و گفت: در صورت تاييد استانداري مبني بر نياز استان گيلان به بندرگاه جديد، خاکريزي هاي انجام شده بايد جمع آوري و براي ساخت بندر کاسپين شمع کوبي انجام شود.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.