تاريخ : | | نویسنده : iraks

مهر: شورای شهر بوشهر هفته گذشته مصوبه را به تصویب رساند که بسیار جالب و در عین حال عجیب به نظر می رسید.

بر اساس این مصوبه به ازای هر موش گرفته شده از سوی مردم بوشهر 1500 تومان وجه نقد پرداخت می شود که البته سایز موش ها در نرخگذاری انجام شده نیز متفاوت خواهد بود.

شهرداری بوشهر در سال 87 با سم زدایی و کشف کلنی های موش به وی‍ژه در مناطق شمالی بوشهر سعی در کاهش جمعیت موش ها داشت که به رغم هزینه سنگینی که بر روی دست شهرداری گذاشت اما چندان جوابگوی وضعیت موجود در شهر بوشهر نبود.

موش ها در بوشهر جولان می دهند

در همین خصوص عضو شورای شهر بوشهر گفت: موش ها آن قدر در شهر بوشهر گسترش و افزایش پیدا کرده اند که در شهر بوشهر جولان داده و به نظر می رسد کسی جلودار آنان نیست.

داریوش پوربهی با بیان اینکه همکاری و همیاری مردم مهمترین راه حل جهت مبارزه با موش ها است، افزود: ابراز تشویقی باید در این زمینه طراحی و سعی شود به گونه ای عمل کنیم که مردم ترغیب به شکار و دفع موش ها شوند که طرح یاد شده نقش به سزایی در کاهش این جاندار موذی خواهد شد.

وی اظهار داشت: شهرداری بوشهر در دوسال گذشته طرح مبارزه با موش ها را با 90 میلیون تومان اعتبار انجام داد اما در نهایت نتیجه مناسبی در مبارزه با موش ها کسب نکرد.

عضو شورای شهر بوشهر گفت: مشارکت مردم و برخورد با این جاندار موذی که عامل انواع بیماری بشمار می روند در بلند مدت می تواند، جمعیت موش ها را کاهش دهد.

وی اظهار داشت: به جای استفاده از شرکت های بخش خصوصی اگز از تمامی اقشار مردم کمک بگیریم به طور قطع طرح یادشده بهتر پیاده سازی شده و موجب خواهد شد شهری با کمترین آلودگی های زیست محیطی که از سوی این جانداران جامعه را تهدید می کند، روبرو شویم.

وی در خصوص نحوه تحویل موش ها گفت: شهروندان می توانند موش های شکار شده را به شهرداری بوشهر تحویل داده و شهرداری بر اساس برنامه ریزی انجام شده آنها را معدوم خواهد کرد.

موش های موجود در بوشهر بومی نیستند

کارشناس محیط زیست استان بوشهر در این خصوص به خبرنگار مهر در بوشهر گفت: طبق بررسی های صورت گرفته موش های که در شهر بوشهر وجود دارند بومی نبوده و از دیگر کشورها وارد این شهر شده اند.

علی محمودی افزود: بندر بوشهر از دیرباز به عنوان یک بندر تجاری مورد استفاده قرار می گرفته و سالانه بسیاری از کالاهای تجاری صنعتی، تجاری، خوراکی و ... از طریق کشتی وارد این بندر می شود که این کالاها بعضاً مهمانان ناخوانده ای همچون موش و انواع جانورهای موذی همچون سوسک با خود حمل می کنند.

وی با بیان اینکه موش ها پس از مدتی زاد و ولد کرده و جمعیت آنان روز به روز بیشتر شده است، گفت: گونه بومی موش در بوشهر بسیار کوچک بوده اما موش هایی که در شهر بوشهر شکار و کشته می شوند بسیار بزرگ و اندازه آنها بیش از حد نرمال است.

وی با تایید اجرای این طرح گفت: هرچند زاد و ولد موش ها بسیار زیاد است و در هر بار زادو ولد کردن کمتر از 5 تا 6 بچه تولید نمی کنند اما به دلیل عمر کم این جاندار می توان جمعیت آنان را کنترل و کاهش داد.

کارشناس محیط زیست استان بوشهر افزود: باید با ایجاد محیطی سالم و بدون آلودگی و دفع صحیح زباله ها که نقش بسزایی در زندگی موش ها دارد و اجرای صحیح این طرح امیدوار بود جمعیت موش ها کمتر شود.

موش ها بر اساس محیط، رژیم غذایی خود را تغییر می دهند

محمودی گفت: موش ها این توانایی را دارند بر اساس محیط زندگی خود رژیم غذایی خود را تغییر دهند و بر اساس موادی که در اطراف خود دارند، تغزیه کنند.

وی با بیان اینکه مسیل ها و آبراهه ها، انبارها، میادین، مراکز تجمع ضایعات و زباله، اماکن مخروبه و کارگاه ها مهمترین مناطق زندگی موش هاست، اظهار داشت: رعایت نکردن بهداشت عمومی، ریختن زباله در جوی ها و انباشت آن در مناطق شهری و خانه های قدیمی عاملی برای افزایش موش در شهر بوشهر شده است.

هر موش ناقل 30 نوع بیماری است

محمودی با بیان اینکه موش ها علاوه بر خسارت اقتصادی فراوان عاملی تهید کننده برای سلامت جامعه بشمار می روند، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته هر موش دست کم ناقل 30 نوع بیماری به انسان خواهد بود.

وی افزود: برخی از این بیماری ها موجب خواهد شد تا فرد مبتلا به این بیماری حتی جان خود را از دست بدهد.

طرحهای پیشین شهرداری بوشهر نشان می دهد همتی در این باره وجود داشته اما اقدامی کارشناسی که بتواند با این جانداران موذی و باهوش مبارزه کند هیچگاه در شهر بوشهر اجرایی نشده است.

به هرحال اجرای این طرح هرچند امیدوار کننده به نظر می رسد اما امیدواریم همانند دیگر طرحهای که طی چند سال اخیر در شهر بوشهر اجرایی شده است مقطعی نبوده و به صورت بلند مدت اجرا شود.


رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.